Lokalne aktivnosti i saradnja za bolje upravljanje zaštitom životne sredine
Radionica je pružila platformu za raspravu o ključnim izazovima i obavezama lokalnih samouprava u području zaštite životne sredine. Pomoćnica ministarke zaštite životne sredine u Sektoru za upravljanje otpadom i otpadnim vodama, Tatjana Kaluđerović, posebno se osvrnula na problem nesanitarnih i divljih deponija, izvestivši o investicijama u ovom području i dostupnim izvorima finansiranja infrastrukture.
Načelnica Odeljenja za zaštitu vazduha i ozonskog omotača u Ministarstvu zaštite životne sredine, Vesna Mitrović, govorila je o zakonskoj regulativi u upravljanju kvalitetom vazduha i budućim koracima u njenom unapređenju. Učesnici su imali priliku kroz interaktivni dijalog raspraviti konkretne dužnosti lokalnih samouprava te podeliti svoja iskustva i izazove.
Predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine potaknuli su diskusiju o uspostavljanju lokalnog registra izvora zagađivanja. Načelnik Odeljenja za nacionalni registar izvora zagađivanja, Nebojša Redžić, osvrnuo se na izveštavanje u periodu između dve održane radionice, te dao predloge i savete za izvršavanje obaveza lokalnih samouprava u tom segmentu.
Jasmina Knežević, rukovoditeljka Grupe za monitoring i stanje kvaliteta vazduha u Agenciji za zaštitu životne sredine, predstavila je sistem monitoringa kvaliteta vazduha u Srbiji, proces uspostavljanja lokalnog monitoringa te primer usvojenog programa jedne lokalne samouprave, učesnice tehničke podrške programa PRO.
Radionica je ocenjena kao izuzetno korisna za razmenu iskustava i unapređenje saradnje između različitih aktera u području zaštite životne sredine na lokalnom nivou.
Uz podršku programa, osnaženi su kapaciteti za primenu procesa upravljanja zaštitom životne sredine u praksi u sledećim lokalnim samoupravama: Bela Palanka, Brus, Valjevo, Varvarin, Vrnjačka Banja, Žagubica, Knić, Knjaževac, Lapovo, Majdanpek, Mali Zvornik, Malo Crniće, Medveđa, Prijepolje, Ražanj, Sjenica, Svilajnac, Tutin, Ćuprija i Šabac.
Ova radionica deo je aktivnosti koje Zajednički UN program „PRO - Lokalno upravljanje za ljude i prirodu“ sprovodi u saradnji sa Vladom Republike Srbije i uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske.