Beograd, 18. februar 2025.

Stručnjaci razmenili ključne lekcije za jače lokalne politike zaštite životne sredine

U Beogradu je 18. februara održan skup posvećen unapređenju tehničke podrške lokalnim samoupravama u oblasti zaštite životne sredine pod nazivom “Upravljanje zaštitom životne sredine – tehnička podrška JLS – izazovi i preporuke”. Stručnjaci i predstavnici državnih institucija okupili su se kako bi razmenili iskustva, analizirali ključne izazove i definisali preporuke za jačanje kapaciteta lokalnih zajednica u upravljanju životnom sredinom.

Predstavljeni su rezultati tehničke podrške sprovedene u 20 lokalnih samouprava širom Srbije. Među ključnim postignućima konsultantkinja Biljana Filipović Đušić istakla je izradu planova upravljanja otpadom, sprovođenje programa kontrole kvaliteta vazduha, izradu plana energetske efikasnosti i programa monitoringa zemljišta, kao i jačanje institucionalnih kapaciteta kroz osnivanje sedam zelenih saveta. Posebna pažnja posvećena je unapređenju učešća građana i privrede u kreiranju javnih politika, dok su u pojedinim lokalnim samoupravama pokrenuti i procesi pripreme i usvajanja novih dokumenata javnih politika, uključujući lokalne planove za upravljanje otpadom, programe energetske efikasnosti i kontrole zagađenja.

Pored postignutih rezultata, konsultantkinja Nina Cvetanović je identifikovala niz izazova koji otežavaju sprovođenje politika zaštite životne sredine na lokalnom nivou. Kao ključni problemi izdvojeni su nedovoljna politička i finansijska podrška lokalnim samoupravama, ograničeni organizacioni i tehnički kapaciteti, nizak nivo saradnje između institucija i civilnog sektora, kao i potreba za unapređenjem komunikacije sa građanima i većom transparentnošću.

Učesnici su se složili da je neophodno jačanje saradnje između lokalnih i nacionalnih institucija, kao i unapređenje tehničkih kapaciteta i mehanizama za sprovođenje politika. Poseban akcenat stavljen je na potrebu za kontinuiranim monitoringom kvaliteta životne sredine, što bi omogućilo donošenje odluka zasnovanih na podacima i dugoročnu održivost lokalnih politika.

Ova radionica je realizovana u okviru programa „PRO - Lokalno upravljanje za ljude i prirodu“, koji zajednički sprovode agencije Ujedinjenih nacija u Srbiji – UNOPS, UNICEF, UNFPA i UNEP, u saradnji sa Vladom Republike Srbije i uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske.