Besplatna fizikalna terapija menja živote osoba sa invaliditetom u Smederevu
Projekat je započet u novembru 2023. godine objavom javnog poziva putem društvenih mreža, lokalnih medija i veb-sajta organizacije Društva za cerebralnu i dečiju paralizu koje je projekat i sprovelo. Kroz tri ciklusa selekcije, ukupno 30 korisnika, uključujući i decu i odrasle, dobilo je priliku za besplatne tretmane fizikalne terapije. Ključni kriterijumi selekcije bili su medicinski faktori i hitnost potreba, a svi odabrani korisnici su nakon prijema prošli detaljne preglede kod specijalistkinje fizijatrije. Svaki korisnik dobio je individualno prilagođen plan terapije, zasnovan na njihovim specifičnim potrebama i mogućnostima. Ovaj personalizovani pristup omogućio je terapeutski tim da usmeri tretmane na oblasti gde je pomoć bila najpotrebnija, čineći svaku sesiju što efikasnijom.
Fizikalna terapija obuhvatala je širok spektar metoda, uključujući kineziterapiju, elektroterapiju, manuelnu masažu, magnetoterapiju i druge tehnike. Svaki korisnik je primio najmanje 24 tretmana, dok su neki korisnici sa složenijim stanjima imali čak i do 72 sesije.
Istakla bih priču našeg Peđe koji na terapije nije išao više od 10 godina. Peđa se kretao usporeno, uz pomoć hodalice, a o Peđi brine sestra nakon smrti njihovih roditelja. Već nakon 3 terapije on je uspeo da ispravi noge što je izazvalo izliv emocija kako njegovih, tako i njegove sestre i nas koji smo ove tretmane pratili. Peđa se sada kreće stabilnije, uspeva da hoda i bez hodalice po zatvorenom prostoru i često ističe da ga sestra sada juri kada šetaju zbog čega je dobio nadimak “Munja” od najbližih,” objasnila je Ivana Gvozdenović iz Društva za cerebralnu i dečiju paralizu.
Prvi rezultati postali su vidljivi već nakon nekoliko tretmana. Korisnici su prijavili značajno smanjenje bola i grčeva, povećanu pokretljivost, bolju stabilnost prilikom hodanja, a kod nekih je zabeleženo i smanjenje nevoljnih pokreta. Kod mlađih korisnika, napredak je uključivao bolju koordinaciju i povećanu aktivnost u svakodnevnim situacijama. Zahvaljujući ovom programu, troje dece je napravilo svoje prve korake.
„Cilj projekta je bio da se poboljša kvalitet života osoba sa invaliditetom kroz uvođenje prve međusektorske usluge vaninstitucionalnog tipa i u tome smo uspeli. Projektom “U zdravom telu zdrav duh” uspeli smo da povežemo sektor zdravstvene i socijalne zaštite i doprinesemo novom uslugom da korisnici žive samostalnije i kvalitetnije. To je uticalo i na njihovo mentalno stanje, tako da im je celokupni život postao lepši,“ dodala je Ivana Gvozdenović.
Jedan od ključnih izazova bio je lokalni politički kontekst u trenutku sprovođenja projekta. Lokalni izbori održani krajem 2023. godine odložili su konstituisanje vlasti, što je usporilo planiranje trajnih rešenja za održivost projekta. Uprkos tim izazovima, organizacija je pronašla privremena rešenja kroz saradnju sa lokalnim vlastima. Dogovoreno je da se terapijske usluge nastave kroz servis „Pomoć u kući za osobe sa invaliditetom“, dok se ne donesu lokalni planovi akcije i relevantni pravilnici. Ova saradnja je bila ključna za nastavak podrške korisnicima i osiguranje kontinuiteta usluga.
"Segment fizikalne rehabilitacije je izuzetno značajan za život svake osobe, a posebno osoba sa invaliditetom. Na žalost, u većini lokalnih sredina je i zapostavljen. Lokalne zajednice mnogo dobijaju od ovog tipa usluge jer će osobe sa invaliditetom kroz kvalitetne terapije biti samostalnije, moći će više da doprinesu porodicama i zajednici, otkloniće im se bol i živeće kvalitetnije," poručili su iz Društva za cerebralnu i dečiju paralizu.
Projekat „Mens sana in corpore sano“ postavio je osnovu za unapređenje socijalne i zdravstvene zaštite osoba sa invaliditetom na lokalnom nivou. Pored direktnih rezultata, projekat je podigao svest o važnosti ovakvih usluga u široj zajednici, a dalji planovi uključuju formalizaciju sistema pružanja usluga, kao i rad na proširenju kapaciteta za veći broj korisnika.
Program „PRO – Lokalno upravljanje za ljude i prirodu“ zajednički sprovode agencije Ujedinjenih nacija u Srbiji – UNOPS, UNICEF, UNFPA i UNEP, u saradnji sa Vladom Srbije, a uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske.