Održana obuka za pružanje usluge pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju
U Čačku je 8-9. oktobra 2024. godine održana obuka za pružanje usluge pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju. Obuka je okupila predstavnike pružalaca usluga iz 16 opština obuhvaćenih programom „PRO - Lokalno upravljanje za ljude i prirodu“, koji zajednički sprovode agencije Ujedinjenih nacija u Srbiji – UNOPS, UNICEF, UNFPA i UNEP, u saradnji sa Vladom Republike Srbije i uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske. Cilj obuke je da podrži sve aktere uključene u obezbeđivanje i neposredno pružanje usluga korisnicima.
„Obuka je jako značajna za mene jer radim kao stručni radnik zadužen za lokalne usluge socijalne zaštite. Ova obuka omogućava da bolje razumem specifičnosti u radu sa porodicama gde postoji dete sa smetnjama u razvoju, kao i specifičnosti kriterijuma za određivanje prioriteta i procedura potrebnih za realizaciju ove usluge“, izjavila je Biljana Veselinović, iz Centra za socijalni rad Vrnjačka Banja.
Cilj usluge pomoć u kući za decu sa smetnjama u razvoju je unapređenje kvaliteta života dece i njihovih porodica, olakšavanje organizacije i funkcionisanja porodice, kao i smanjenje rizika od institucionalizacije i zanemarivanja deteta. Usluga je namenjena deci koja imaju telesne, mentalne, senzorne ili višestruke smetnje u razvoju i porodicama kojima je podrška nedovoljna ili nije raspoloživa.
„Budući da naša ustanova pruža usluge pomoći u kući i ličnog pratioca deteta, ova obuka je odličan izvor informacija i dobar vodič za unapređenje postojeće usluge. Dobili smo sve značajne informacije i motivaciju da fokusiramo pažnju na početak realizacije usluge pomoći u kući za decu sa smetnjama u razvoju“, smatra Marija Đorđević, iz Centra „Zračak“ u Čačku.
Tokom obuke, obrađene su teme kao što su uloge i odgovornosti angažovanih na pružanju usluge, građenje saradničkog odnosa sa roditeljima i porodicom, stručni postupak i koraci u pružanju usluge, prijemna procena, kriterijumi prijema i prioriteta, procena potreba deteta i porodice, izrada plana usluge, vođenje evidencije i dokumentacije, kao i upravljanje uslugom.
„Obuka je bila jako dobra i sveobuhvatna. Ustanova iz koje dolazim ima u planu da u skorijoj budućnosti pokrene ovu uslugu. Svakodnevno se susrećemo sa porodicama i decom koja imaju potrebe za podrškom, a na koje bi ova usluga mogla da odgovori. Obuka je bila dinamična, jasna i pružila je odgovore na sve nedoumice i pitanja“, rekla je Jovana Majstorović, iz Centra lokalnih usluga grada Kraljeva.
Obuku je uspešno završilo 19 učesnica, koje će stečena znanja i kompetencije primeniti u svojim lokalnim zajednicama, doprinoseći unapređenju usluga socijalne zaštite za decu sa smetnjama u razvoju i njihove porodice.